FORUM KURALLARI

Aşağa gitmek

FORUM KURALLARI

Mesaj tarafından Recchie Bir 16/5/2008, 13:01

1.Türkiye Cumhuriyeti tarafından yasaklanmış , Siyasi propaganda, din, dil, ırk ayrımına yönelik mesajlar, genel ahlaka aykırı küfürlü yazılar yazılamaz. Aynı şekilde, başka bir üyeyi ya da üçüncü bir şahsı küçültücü, hakaret içeren ya da kışkırtıcı yazılar yazılamaz. Gerek diğer üyelere gerekse yöneticilere karşı Laubali üslub kullanan üyeler forumdan uzaklaştırılır.
2. trumeli.yetkin-forum.com ve yönetimi, üyelerin göndermiş olduğu iletilerin içeriğinden
ötürü hiçbir sorumluluk kabul etmez.

3. trumeli.yetkin-forum.com ve yönetimi, üyelerin göndermiş olduğu iletilerin doğruluğu, gerçekliği ve güvenilirliği konusunda hiçbir garanti vermez.

4. Üyeler göndermiş oldukları iletilerin içeriğinden bizzat sorumludurlar.

5. trumeli.yetkin-forum.com yönetimi, üyelerin güvenliği bakımından birtakım bilgilerin (IP adresi, gönderen IP vb..) saklanması ve gereği halinde sadece yetkili makamlara ibraz edileceğini beyan ve garanti eder.

6. Üyeler trumeli.yetkin-forum.com. barındırdığı içerikleri yönetimin izin verdiği ölçülerde kullanma ve saklama hakkına sahiptirler. trumeli.yetkin-forum.comüyelerin eklemiş olduğu içerikler haricinde her türlü görsel, yazılı ve benzeri diğer içeriği telif hakkı kapsamında olup, bu içeriklerden yararlanma yönetimin verdiği izin dahilinde olmakla birlikte kısmen ya da tamamen kopyalama, kısmen ya da tamamen ilan, yeniden düzenleme ve benzeri her türlü hakkı trumeli.yetkin-forum.com adına yönetim saklı tutar. Bahsedilen unsurların bahsedilen şekillerde kullanımı ancak ve ancak trumeli.yetkin-forum.com adına yönetimden alınan yazılı izne bağlıdır.

7. trumeli.yetkin-forum.com lisanssız ürün kullanmak ve paylaşmak kesinlikle yasaktır. Paylaşımı durumunda yaşanacak durumla ilgili hiçbir sorumluluk trumeli.yetkin-forum.com tarafından kabul edilmez. Ürün sahiplerinin trumeli.yetkin-forum.com bildirmeleri durumunda ilgili paylaşım derhal trumeli.yetkin-forum.com den kaldırılacaktır.

8. Yeni bir konu açmadan önce Arama bölümünü kullanınız.Eğer yazacağınız konu forumlarda varsa devamına yazabilirsiniz.

9. Forum içerisinde ticari amaçlı herhangi bir web sitesinin, forum'un yada sitenin reklamının yapılması kesinlikle yasaktır. Bu konuya kullanılan Avatarlar,imzalarda ve resimlerde dahildir. Bu kuralı ihlal eden üyelerin ip adresleri bloklanacaktır.(Yönetimin izin verdiği internet adresleri hariç.)

10. Başlık açarken, yazacağınız konuyu iyi ifade eden bir başlık yazın.Bu daha verimli olarak yanıt almanızı sağlayacaktır. Ayrıca tek bir konu altında (mesaj sayısını arttırmak amaçlı) ard arda mesaj atmak yasaktır! Eğer unuttuğunuz ve mesajınıza eklemek istediğiniz bir şey var ise, bunu ilk mesajınızı değiştirerek ilave edebilirsiniz.

11. Konu başlığı açarken doğru yere açtığınıza emin olunuz.Aksi halde başlığınız silinebilir yada taşınabilir.

12. Foruma gönderilen konular içinde yer alan ve üyelerce eklenen resim - link'ler yazan kişinin sorumluluğundadır.Çalışmadığı takdirde Yönetimimiz sorumlu tutulamaz.

13.Mesaj yazarken büyük harf kullanmak bağırmak anlamına gelir ve bağırmak bir saygısızlık örneğidir, bu yüzden bu tür konular mesaj sahibine bildirilmeden düzenlenir veya ya silinir.


14. İmza kuralları:

- İmzadaki yazılar 5 satırı aşmamalıdır.
- İmzada kullanılacak resimin 30kb yi aşmaması gerekli.
- Imzadaki resmin pixel sayısı 600x110 aşmamalıdır.
- Sadece bir resime izin verilmektedir, daha fazla resim eklendiyse yöneticiler tarafindan silinecektir.
- Ahlaka aykırı yazı ve resim yasaktır
- Reklam içerikli materyaller yasaktır
- animasyonlu resimler yasaktır!
- Site tanıtımı yapmak kesinlikle yasaktir

15. Imzalardaki resimler veya yazilar kurallara uymadigi taktirde yöneticiler tarafindan silinir. Kuralalrin tekrar ihlal edildigi taktirde üye forumdan uzaklastirilir.
16.Forumda ki her mesajı yöneticilerin görmesi mümkün olmayabilir bu yüzden yazılan her mesajdan, mesaj sahibi sorumlu tutulacaktır.

17. Hiç bir üyeyi özel mesajla taciz,tehdit unsurlarına varan mesajlarla rahatsız etmeyin. Üyelere reklam amaçlı yazılar veya linkler yollanması yasaktır. Bu mesajlar istenildiğinde tarafımızdan takip edilir ve kişiler forumdan uzaklaştırılır.


18. Açılan konuyla alakasız yazılar, sadece gülümseme, aşırıya kaçan görüş ifade edici uzatmalı harf kullanimi ve resimleri alıntı yapmak yasaktır. Tüm iletiler Türkçe gramer kurallarına uygun yazılmalıdır. Alfabede olmayan harfler (yabancı sözcük olması istisnadır) kullanmak ve chat ağzı ile ileti göndermek yasaktır.

19.18+ içerik göndermek . yasadışı ilaçlar ve kumar ile ilgili içerik, silah ,bira ve sert alkollü içecek , sigara tanıtımı veya reklam yapılması, söz konusu konular ile ilgili ürünlerin avatar olarak kullanılması yasaktır.

20.Yöneticiler, yazılan yazının konuyla ilgili olmayan bir bölümde yazıldığına ya da kurallara aykırı olduğuna karar verirlerse, yazıyı uygun bölüme taşır. Yöneticiler tarafından konunuz kilitlenmiş, taşınmış ya da silinmiş ise, konu altında gerekçesi yazılır. İtiraz amaçlı forum içinde herhangi bir bölümde kesinlikle konu açılamaz. Herhangi bir itirazınızi, Özel Mesaj yolu ile yöneticilere ilete bilirsiniz..

21.Her ne konu da olursa olsun, tartışmalara ve eleştirilere yön veren konular açmak ,mesajlar göndermek yasaktır. Üyeler kendi aralarındaki tartışmalar için forumu kullanamaz. Tartışmalar ve kişisel konuşmalar sadece özel mesaj yolu ile yapılabilir. Site Adminleri özel durumlarda Özel Mesajları okumaya yetkilidir. Kişisel tartışma şekline dönüşen konular derhal kapatılır. Ayrıca üyelerin birbirleri ile özel yazışmalarını yayınlaması yasaktır.


22. Üyelere yukarıda bahsedilen kurallara aykırı olmamak koşuluyla; yöneticilerin insifiyatifi dahilinde;
a. Yazılı içerikler gönderme;
b. Belirlenmiş belli düzenlerde ve boyutlarda dosyalar gönderme;
c. Bağlantılar verme;
gibi sosyal bir ortamda saygı çerçevesinde paylaşım yapılmasını sağlayacak haklar tanınmıştır.

23. Üyelerin kişisel haklarını zedeleyen küçümser ifadeler kullanmak, davranışlar sergilemek; üyeleri taciz edici ve yargısız infaz içeren iletiler göndermek yasaktır.

24. Herhangi bir üyenin kişisel bilgilerini (ad, soyad, adres, tel no vb..) yayınlamak kesinlikle yasaktır,

25. Aynı kullanıcı adı ile farklı kişilerin foruma girerek yazı yazması tespitinde süresiz ban söz konusu olacaktır


26.Kuralları okumamak, uymamak için bahane sayılamaz. Burada bulunan her üye bu kuralları okumuş varsayılır.

27.Site düzenini ya da yöneticileri eleştiren mesajlar yazmak yasaktır.

28.Yöneticiler haricinde hiçbir üye bir diğerine uyarı yapamaz. Bir üyeyle ilgili şikayetiniz var ise yöneticilere bildirin.


29. Forum içinde yeni bir konu açarken, bir konuya cevap yazarken kullanılacak karakter kalınlığı 1punto veya 2punto olmak zorundadır. (2 Punto standarttır, 3 ve 4 punto ile yazılmış mesajlar uyarılmadan silinecektir.).

30. Konu için de mesajınızın başında başlık yazmak istiyorsanız görsel olarak düzgün gözükmesi için karakter kalınlığı 3punto veya 4punto olmalıdır. 2 Punto da olabilir ve standarttır.

31. Yeni bir konu açılırken veya bir konuya cevap yazarken, üyeler mesajlarında;
İstedikleri yazı fontunu,
İstedikleri gülüşleri (Smile) kullanabilirler.


32. Yazılarınızda vurgulamak istediğiniz yerlerde ve dikkat çekmek istediğiniz kelime veya cümlede Renkli Yazı ,Yazı Tipi (Kalın, İtalik, Altı Çizgili) kullanılabilir.


33. Site yönetimi özel durumlarda tüm yazı da renk kullanabilir. (Duyurular, İkazlar gibi)

34. Siteden üyeliğini sildirmek isteyenler admin ve süper modlara özel mesaj yolu ile bildirimde bulunabilirler.Site yöneticileri, kaydının silinmesini isteyen üyenin, mazeretinin geçerli olup olmadığını kontrol ettikten sonra üyeyi silebilir. Ancak üye nin yazmış olduğu mesajlar silinmez ve "Misafir" kullanıcı adı ile sitede yer almaya devam eder.(Üyeliğini sildiren üyelerimizin IP adresleri özel olarak kaydedilir ve kontrol edilir.Eğer üyeliğini sildirdikten sonra yeni bir üyelik almış ise, bu yeni üyelik derhal silinir)

35. Site kuralları değiştirilebilir ya da yeni kurallar eklenebilir. Eklenen veya yenilenen her kural geriye dönük işleyebilir.

36. Elveda Rumeli dizisi forumlarında dizi karakterlerini canlandıran oyuncuların kişisel haklarını zedeleyen küçümser ifadeler kullanmak davranışalar sergilemek,taciz edici ve yargısız infaz içeren iletiler göndermek yasaktır

----------------
Yasal Kurallar :
*** T.C. Kanunlarına aykırı içerik
- T.C. yasalarına aykırı içeriğe yer verilemez.

*** Özel hayatın gizliliğine müdahale (T.C.K Madde 134)
Madde 134 - (1) Kişilerin özel hayatının gizliliğini ihlal eden kimse, altı aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır. Gizliliğin görüntü veya seslerin kayda alınması suretiyle ihlal edilmesi halinde, cezanın alt sınırı bir yıldan az olamaz.
(2) Kişilerin özel hayatına ilişkin görüntü veya sesleri ifşa eden kimse, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Fiilin basın ve yayın yoluyla işlenmesi halinde, ceza yarı oranında artırılır.

*** Halkın bir kesimini, sosyal sınıf, ırk, din, mezhep, cinsiyet veya bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama veya düşmanlığa tahrik (T.C.K Madde 216)
Madde 216 - (1) Halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik eden kimse, bu nedenle kamu güvenliği açısından açık ve yakın bir tehlikenin ortaya çıkması halinde, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
(2) Halkın bir kesimini, sosyal sınıf, ırk, din, mezhep, cinsiyet veya bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılayan kişi, altı aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
(3) Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılayan kişi, fiilin kamu barışını bozmaya elverişli olması halinde, altı aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

*** Hakaret (T.C.K Madde 125)
Madde 125- (1) Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden (…) (1) veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır. Mağdurun gıyabında hakaretin cezalandırılabilmesi için fiilin en az üç kişiyle ihtilat ederek işlenmesi gerekir.
(2) Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi halinde, yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur.
(3) Hakaret suçunun;
a) Kamu görevlisine karşı görevinden dolayı,
b) Dini, siyasi, sosyal, felsefi inanç, düşünce ve kanaatlerini açıklamasından, değiştirmesinden, yaymaya çalışmasından, mensup olduğu dinin emir ve yasaklarına uygun davranmasından dolayı,
c) Kişinin mensup bulunduğu dine göre kutsal sayılan değerlerden bahisle,
İşlenmesi halinde, cezanın alt sınırı bir yıldan az olamaz.

*** Tehdit / Şiddete davet (T.C.K Madde 106)
Madde 106 - (1) Bir başkasını, kendisinin veya yakınının hayatına, vücut veya cinsel dokunulmazlığına yönelik bir saldırı gerçekleştireceğinden bahisle tehdit eden kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Malvarlığı itibarıyla büyük bir zarara uğratacağından veya sair bir kötülük edeceğinden bahisle tehditte ise, mağdurun şikayeti üzerine, altı aya kadar hapis veya adlî para cezasına hükmolunur.
(2) Tehdidin;

a) Silahla,
b) Kişinin kendisini tanınmayacak bir hale koyması suretiyle, imzasız mektupla veya özel işaretlerle,
c) Birden fazla kişi tarafından birlikte,
d) Var olan veya var sayılan suç örgütlerinin oluşturdukları korkutucu güçten yararlanılarak,
İşlenmesi halinde, fail hakkında iki yıldan beş yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.
(3) Tehdit amacıyla kasten öldürme, kasten yaralama veya malvarlığına zarar verme suçunun işlenmesi halinde, ayrıca bu suçlardan dolayı ceza verilir.
ve şiddet içeren her türlü söylem.

*** Taciz (T.C.K Madde 105)
Madde 105 - (1) Bir kimseyi cinsel amaçlı olarak taciz eden kişi hakkında, mağdurun şikayeti üzerine, üç aydan iki yıla kadar hapis cezasına veya adlî para cezasına hükmolunur.

*** Küfür, basında yasaklı terim ya da genel ahlâka mugayir söylem

Bu kanunları ihlal ederek silinmiş bir mesajdan alıntı yapılarak yaratılan yeni
mesaj veya cevaplar da silinir.Soru formatındaki mesajlar, olası cevapları göz önünde bulundurularak değerlendirilir.

Yukarıda belirtilen kurallara doğrultusunda yasaklı mesajların moderatörler tarafından görülüp - silininceye kadar geçen süre içerisinde mesajdan yazan kişi sorumludur.Şikayet halinde, yasal mercilere mesajı yazan üyeye ait bilgiler verilir.

* Bu kurallari bilerek, kasti sekilde ihlal eden her üye uyarilmadan siteden uzaklastirilacaktir.
avatar
Recchie
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 127
Yaş : 48
Kayıt tarihi : 14/05/08

Kullanıcı profilini gör http://trumeli.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz