TRUMELİ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Acınacak hal ve tarih bilgisi

3 posters

Acınacak hal ve tarih bilgisi Empty Acınacak hal ve tarih bilgisi

Mesaj tarafından Emre Cetin 12/6/2008, 14:49

Geçenlerde Fatih Altaylı'nın bir programı vardı. Daha sonra programda konuşulan bazı konular gazetelere yansıdı. Posta Gazetesine yansıyan kısmı aktarmak istiyorum.

Fatih Altaylı: Kevser arkadaşımızın Facebook'taki sayfasında İran'da şeriat devrimi yapan Ayetullah Humeyni'nin fotoğrafları var.

Kevser Çakır: Evet, seviyorum ve saygı duyuyorum.

Fatih Altaylı: Sen de seviyor musun?

Nuray Bezirgan: Evet seviyorum.

Fatih Altaylı: ******'ü seviyor musun?

Nuray Bezirgan: ******'ü sevmeme hakkı var mı? Başıma bir iş gelmeyecekse ben sevmiyorum. ******'ün yetkiyi padişahtan alırken laik bir cumhuriyet kurmak için aldığını düşünmüyorum. Halk o zaman islami değerler için savaştı. Nitekim Kurtuluş Savaşı'nın başlaması da Kahramanmaraş'ta Fransız askerlerinin Nene Hatun'un başörtüsüne uzanmasıyla olmuştur.

Fatih Altaylı: Maraş'la Erzurum'u karıştırdın.

Nuray Bezirgan: Her neyse. Maraş'ta Fransızlar bir kadının örtüsüne saldırıyor. Sütçü İmam buna karşı ilk ateşi açıyor, Kurtuluş Savaşı başlıyor.

Fatih Altaylı: Peki bu ülkenin Kurtuluş Savaşı'nı örgütleyen adamı niye Humeyni kadar sevmiyorsun? ****** olmasaydı burada belki de İngilizler vardı.

Nuray Bezirgan: Yani İngilizler olsaydı benim haklarım daha geniş olacaktı. Zaten mesele bu. İnsanlar bana ******çüşük adına zulmediyorlarsa benden ******'ü sevmemi bekleyemezsiniz.

Ne denebilir ki, yazık. Söylenecek çok şey var ama forum kuralları bunu engelliyor.

Hadi ******'ü sevmemesine ifade özgürlüğü deyip geçelim. Bu iş bu kadar basit değil ama hadi kişisel tercihidir diyelim. Ama bu cehalet nedir? 93 Rus Harbi'nde Aziziye Tabyası'nda savaşan Nene Hatun ile Maraş'ta direnişte savaşmış Sütçü İmam'ı birbirine karıştıran kimse beni bundan sonra ne kadar görüşleri ile etkileyebilir? Bu resmen cahillik. İnsan çok iyi bilmediği bir konuda bu kadar kesin hükümler içeren ifadeler kullanmamalı, çok komik bir duruma düşüyor çünkü. Kaldı ki Kurtuluş Savaşı'nın da nerede, hangi kurşunla, kiminle başladığını da yanlış yazmış. Yani cehalet diz boyu. Bir de üstüne Kurtuluş Savaşı olmasaymış İngilizler olsaymış daha geniş haklara sahip olacaklarmış. Allahım, sen aklımı alma Yarabbim. Cuma Namazı nasıl kılacağız peki İngilizler olsaydı başımızda? Ulu önderin ve şehitlerin kemikleri ancak böyle sızlatılabilir. Din ile milliyet, bağımsızlık, özgürlük gibi kavramları kavgalı göstermeye çalışan bu kesim asıl ilerlememizdeki en büyük engeldir. Kendi kafalarında oluşturdukları bu kavgayı bize yansıtırken böyle acze düşmeleri aslında gizlenmiş maskelerini açığa çıkartıyor. Kurtuluş Savaşı'nda dinsel değerlerin etkisini yok sayamayız zaten. Bu değerler bağımsızlık ve özgürlükle çelişmez, aksine bu kavramları destekler ve teşvik eder. Bir de ******çülük'ten dolayı ******'ü suçluyor. Günümüzde bu belirttiğimiz kesimin yanında, Allah kelimesini duyunca insanlara yobaz, faşist damgası vuran, sahte ******çüler yok mu, elbette var. İyi de bunda ******'ün suçu ne? Kendi çizgisini takip etmeyip onun adını kullananlardan dolayı neden ******'ü suçluyorsun?

Neyse dostlar, sinirlerimi zıplattı bu haber. Daha söylenecek çok şey var da en iyisi burada kesmek galiba.
Emre Cetin
Emre Cetin
Süper Moderatör
Süper Moderatör

Acınacak hal ve tarih bilgisi Empty Geri: Acınacak hal ve tarih bilgisi

Mesaj tarafından mikar2 19/6/2008, 14:52

Bu mantığı anlamak zor, haklı olabilecekleri davalarında bu tür ifadelerle haksız duruma düşüyorlar, üstelik toplumun öfke ve tepkisini kazanıyorlar. Kurunun yanında yaş da yanıyor bu vesileyle.Anlamak zor bu insanlar için özgürlük sadece türban demek mi? Bu nasıl mantık, esir bir millet ol, töbe john-michaeller baban deden olsun ya da babanın kim olduğu belli olmasın, ama başın kapalı olsun yeter.
Bu düşünce bencillikten öte bir şey değil. Milliyetçiliği toplum olarak çok geç öğrendik, ****** 15 yılda bir milli kültür oluşturmaya çalıştı ama 1000 yıldır milliyeti unuttururlmuş , ümmetten başka bir şey bilmeyen topluma bu 15 yılda nasıl aşılanabilirdi ki? İşte bu kadar oldu. Ümmet anlayışından bir adım öteye gidemedik hala, hala milli benlik ne demek bilmiyoruz nesillerimiz böyle yetiştirilmiyor o zaman da bağımsızlık düşüncesinin bir anlamı olmuyor bu kişilerin gözünde.
Bilemiyorum bu açıklamalara şaşırıp kalıyorum açıkcası, toplumlar olmayan kahramanlar üretirler, hayali kahramanlarının filmlerini yapar milyonlarca dolar harcarlar, milli bir benlik oluşturmaya çalışırlar oysa biz ulu önderimizi kurtarıcımızı karalamak için fırsat kollarız. Acaba bizde kahraman çok olduğu için mi değerleri bilinmiyor. Bir Mustafa Kemal ABD veya herhangi bir Avrupa ülkesinde ortaya çıksaydı acaba onların gözünde nasıl yansıtılırdı.
Davasını, haklarını hukuk ve demokratik ortam içerisinde tabiki herkes savunmalı ama her fırsatta M.Kemal'e olayı götürmek ona kin gütmek bunları affedemiyorum.

mikar2
Yeni üye
Yeni üye

Mesaj tarafından Recchie 19/6/2008, 15:32

Mikar kardeşim
çok ciddi rahatsızlıklarım ve problemlerim olmasına rağmen Emre ve senin yazına cevap vermeden edemedim Avrupa nın M.kemal i nasıl gördüğünü anlamak için Lloyd George (1920-25 lerin İngiliz Başbakanı) sözünü hatırlayalım
Evren veya dünya 100 yıl da bir dahiler yetiştirir bu yüzyılda bu Türkler'e nasip oldu der.yani adamlar ****** e sahip olmadan da gözlerindeki yansımasıdır bu
Ama sorun yine aynı noktada ana sorun bağnazlık ama her konuda ******ü hiç tartışmadan devrimlerin içsel ve veya nedensel gelişimlerini irdelemeden isminin çevresinde dokunulmaz tartışılmaz bir fenomen yaratıldı ki Yüce Ata bunun böyle olmasını asla istemezdi sanırım, ve şimdi aynı bağnazlık başka bir görüntü içinde bu fenomene saldırıyor esasen çatışma O'nu isminin ardına saklanan bağnazlarla O'na saldırmayı kolay bulan bağnazlar arasında

Bir de küçük ekleme Milli bilincin uyandığı yılları esasen belki Jön türk hareketine kadar dayandırabiliriz ama bu bilinçlenme çabaları dahi çevresinde olup biteni ayırd etmektense maalesef Jakoben ci kolaycılığı yeğ tutmuştur kısaca sağlam temeller yok gösterişli salonlar ,balkonlar süs havuzları var nasıl bina ama???????
Recchie
Recchie
Admin
Admin

https://trumeli.yetkin-forum.com

Mesaj tarafından mikar2 19/6/2008, 16:13

Reiche öncelikle geçmiş olsun. Evet Lord George bile ******'ün hakkını teslim etti Anadolu'da Yunan'ın baş destekçisi ve Türkler'in baş düşmanı, olmasına rağmen. Malesef dediğiniz gibi Atatrük bugün toplumun hemen her kesimi tarafından kendi ideolojilerini ve davalarını haklı kılmak için kurban ediliyor adeta. Benim düşüncem doğru diyorlar ve hemen olayı ******le bağlıyorlar ee o zaman o ideoloji tabu haline getirilmiş oluyor. Oysa çoğunun ******le ilgisi yok. Çoğu onu anlamadan, felsefesini bilmeden sadece kullanıyor. Biz ******çüyüz diyenlerin kaçta kaçı gerçekten onu anlıyor,biliyor hiç sanmıyorum.
Evet ****** bu yuaratılan imajı kesinlikle istemezdi bunu onun sözlerinden de anlayabiliriz, 1930'larda Serbest fırkanın kuruluş aşamasında Fethi Okyar'a şu sözleri söylüyor: Ben Cumhuriyeti kendim için kurmadım insanlar fanidir elbet ölüp gideceğiz ama ölünce arkamda bir diktatörlük ve böyle bir imaj bırakmak istemem. O herşeyi halkı için yaptı, kendisi için değil. Çünkü kendisine öyle imkanlar sunulmuştu ki, Anadolu'ya geçip o mücadelenin ateşin içinde olma ihtiyacı bile yoktu. Hadi bunu geçtik cumhuriyeti ilan etmiş ama dur durak bilmeden çalışmış 100'lerce yıllık cehaletle savaşılmalıydı artık. Bu düşman ******'e göre daha büyüktü. Çünkü milleti bu durumlara getiren ana neden aslında oydu.O yorucu çalışmalar ki en verimli olacağı çağda onu aramızdan alıp götürdü. Ama insanlar bunları anlamıyor ******'ü sahiplenen ve dini duygulara pek hoşgörüyle bakmayan bir kesim biz ******çüyüz dediler ve onu sahiplendiler. O zamn dindar kesimden cahil olanlar ne yaptı Atatrük'e cephe aldı, çünkü onlara göre ****** dini yok etmek istedi. ******'ün yaptığı çağdaşlaşma çalışmalarını bu şekilde algıladılar veya onlara böyle algılatıldı.Bu inanç günümüze kadar geldi. Bu düşüncedeki cahil kesimi anlarım bilmeden öyle yansıtılmış ve öyle düşünmüşler peki ya okuyan cahiller onları anlayamam.

mikar2
Yeni üye
Yeni üye

Mesaj tarafından Emre Cetin 19/6/2008, 16:53

Okumuş cahiller, zaten en tehlikeli sınıf da bunlar galiba.

Bir insan bir düşüncesini topluma açıklayacak ve düşüncesinin kabul görmesi için uğraş verecekse öncelikle bunu sağlam bir temele dayandırmalı. ******'ü neden sevmiyorsun sorusuna verdiği cevaplar ilkokul çocuğunun vereceği cevaplardan bile daha iptidai ve cahilce. Arada bir örnek vermeye çalışıyor ama örneği de tam manasıyla bilmiyor. Kaldı ki verdiği örneğin tarihsel boyutundan da bihaber. Sonuç fikasyo tabii. Dini konularda da birçoğunun işin derinine indiklerini sanmıyorum. O kadar atıp tutarlar ama içlerinde gerçekten fıkıh ve kelam bilen çok azdır. Derinlemesine araştırma yapanlar pek nadir görünür. Tarihsel bilgi zaten malum, tam manasıyla içler acısı. Böyle donanımsız olup üstüne bir de kendisine öğretilen kalıpları savunmaya çalışınca bu bünyeler doğal olarak o kadar kişinin önünde anca rezil olur ama rezil olduğunu da anlamaz. Zaten dini vecibelerini yerine getiremedeğinden dem vurarak, ki öyle bir durum yok, başka bir ülkede yaşamayı göze alan bir kişiden İstiklal Savaşı'nın önemini idrak etmesini, ******'ü özümsemesini bekleyemem. O bilinci bir gün yakalamaları ümidiyle.......

Tarih'e ilgisizlik, tarih yazıcılığında eksiklik, tarihsel olayları diğer ülkelerin yaptığı kadar sinemaya taşımama en büyük rahatsızlıklarımızdan. Bu rahatsızlıklarımızı aşabilsek millet olma bilincini sağlamaya da muktedir olabiliriz aslında. Umarım bunu ileride başaracağız.

****** ile ilgili yapılan tüm yorumlara, ******'e düşman olan ve onun ilkelerinden bihaber olup adını kendi emelleri için kullanan kişiler hakkındaki yorumlara da aynen katılıyorum.
Emre Cetin
Emre Cetin
Süper Moderatör
Süper Moderatör