Tarihin Sınırlarına Yolculuk

Aşağa gitmek

Tarihin Sınırlarına Yolculuk

Mesaj tarafından Emre Cetin Bir 14/6/2008, 22:43Prof. Dr. İlber Ortaylı
TİMAŞ YAYINLARI

Kitap "İlber Ortaylı ile Tarihin Sınırlarına Yolculuk-Mustafa Armağan" adıyla da yayımlanmıştır.

"Resmi tarih dediğimiz de, alternatif tarih dediğimiz de, övgümüz de, sövgümüz de, ilkelliklerimiz de birbirinden farksız."

"Tarih çim sahası değil ki, istediğin yerleri tespit edip, kazık çakıp çitle çeviresin. "Ben bu kadarını seviyorum, gerisini yakalım" veyahut "Bana ne?" diyemezsiniz. Bu mümkün değil."

Türkiye’de insanların bir kısmı ‘Biz Osmanlı değiliz’ derken, diğerleri ‘Osmanlı biziz’ diyor. Bu tip bir ayrım sakattır ve mümkün değildir.
İLBER ORTAYLI

Tarihimiz, bize doğru mu öğretiliyor? Tarih kitapları belirli bir ideolojinin propagandasını yapmak amacıyla, bazı gerçekleri görmezden mi geliyor? Tarihi doğru öğrenmek bize ne kazandırır? Gerçekten Cumhuriyetle Osmanlı birbirlerine çok uzak devletler midir? Osmanlı’yı reddedersek ne kazanırız, ne kaybederiz? 19. yüzyıl Osmanlı’nın neden "en uzun yüzyılı"? Osmanlı bugün devam ediyor mu? Türkiye-AB ilişkileri...21. yüzyılda onurlu bir devlet ve millet olarak yaşayabilmemizin şartları nelerdir?

İlber Ortaylı’dan tarihi, tarihimizi doğru anlamaya dair sorulara cevaplar bu kitapta..

Eski basım Ufuk Yayınevinde, Yeni Basım Timaş Yayınevinde. İçerik olarak hemen hemen aynı. Eski basım da okunabilir.

Kitap tarih sohbetlerinden oluşmakta. İlber Ortaylı açıkladığı konuların kaynakları hakkında da açıklamalar yapıyor. Çoğu tarih tartışmasında konuşulan konular büyük usta tarafından gayet net ve akıcı bir şekilde anlatılmış. Güzel bir kitap, tavsiye ederim.

_________________
avatar
Emre Cetin
Süper Moderatör
Süper Moderatör

Mesaj Sayısı : 147
Yaş : 32
Nerden : İstanbul
Kayıt tarihi : 16/05/08

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz