Acı gelişmeler

Aşağa gitmek

Acı gelişmeler

Mesaj tarafından Emre Cetin Bir 9/7/2008, 15:06

Batı Trakya'da Vakıf Yasası Tepkisi

Yasayla birlikte Yunanistan'da Osmanlı eserleri yok olmaya başladı.

Batı Trakya Türkleri Yunanistan'ın çıkardığı vakıflar yasasına tepkili.

Vakıfların yönetim ve denetim hakkını Türk azınlığın elinden almakla yetinmeyen Yunan Yönetimi, Vakıflara ait tarihi eserlerin bir bir yok olmasına göz yumuyor.

Yunanistan'da çıkarılan vakıf yasasıyla birlikte Osmanlı'dan miras kalan eserlerin akıbeti karanlık hale geldi. Yasayla Yunanistan seçilmiş değil, atanmış müftülere vakıf mallarının kontrolünü verdi. Böylece Vakıfların elinde olan camiler, türbeler ve hatta mezarlar bile bir bir yok oldu.

Onarıma Ceza

Öte yandan Türk azınlık tarafından seçilmiş Müftüler, onarılmayan vakıf mallarını kendileri onarmak istedikleri için hapis cezalarına çarptırıldı.

Seçilmiş İskeçe Müftüsü Ahmet Mete, konuyla ilgili olarak şöyle konuştu:
"Yarıda yıkılan iki odamız oldu temizledik cemaat vakıf yeri olmasına rağmen dedi ki 'bunun iznini çıkarın ya yerine yapalım veya hatta temizleyelim' ona da bir ses çıkmadı. Bize 8 ay hapis 5 milyon da ceza verdiler temizledik diye."

Atina göstermelik birkaç küçük adımla Avrupa'nın gözünü boyarken, Batı Trakya Türkleri tarihlerinin yokoluşuna tanıklık ediyor.

Kaynak: http://www.trt.net.tr/wwwtrt/hdevam.aspx?hid=205784&k=2

Yasa Şubat ayında çıkmıştı. Tüm uyarılara rağmen Yunanistan hiçbir olumlu adım atmadı. İş gerçekten kötüye gidiyor. Ama bu konuda Yunanistan'a en ufak bir tepki gösterilmedi bizim taraftan. Bu uyarı dediğim şeyler yine Batı Trakyada'ki Türklerin karşı çıkmaları. Bizimkiler kendi oluşturdukları gündemler ile birbirlerine laf sokup dursun, arada olan yine azınlıklara ve tarihi eserlere oluyor. Bizim ülkede bir kilise yıkılsa, bir rahip ölse burnumuzdan getirir Batı, ama tersi durumda bizden hiç ses çıkmaması gerçekten üzücü.

_________________
avatar
Emre Cetin
Süper Moderatör
Süper Moderatör

Mesaj Sayısı : 147
Yaş : 32
Nerden : İstanbul
Kayıt tarihi : 16/05/08

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Acı gelişmeler

Mesaj tarafından westtrakian Bir 10/7/2008, 11:01

Birde derler Türkiye,Gökçeada ve Bozcaada'daki Rum vatandaşların haklarını tam vermemişte falanda filende;Hep yalan...

Gerçeği yukarda Emre arkadaşımızın sunduğu gibi Batı Trakya Türklerinin Hakları ellerinden alınıyor ! Malesef ki şuanki hükümette ayakta uyuyor,uyutuluyor...

AB'ye üye olan yunanistan'ın o ülkede yaşayan diğer milletten insanlara saygısızlığı senelerdir sürüyor ama bunu onlar değilde güya biz onların halkına saygısızlık,haksızlık ediyormuşuz ?

Bunlar hep düzmece,haince ve sinsice planlanmış oyunlar...

Rumlar'ın Gökçeada ve Bozcaada da senelerdir Türkler'le uyum içinde yaşaması başkalarının içine sinmedi galiba geçenlerde ada'ya gelen yunan gizli servisinden birkaç ajan adada rumlarla görüşmüştür ki amaçları adalarda provake edip (zamanında rumeli'de istilacı ülklerin ordaki rumları,bulgarları,sırpları kışkırttığı gibi) adanın ilerde kendilerine hak iddaa elde etmesi için zemin hazırlamaktadırlar.

Gazetelerde de çıkmışken peki soruyoruz devlet o zaman neredeydi ? Bu hükümet'in dışişleri temsilcileri,dışişleri bürokratları,uzmanları yokmudur? Bu ne sorumsuzluk ! Başka ülkeden birileri bizim topraklarımıza gelecek,ordaki rum azınlığınla gizliden gizliye görüşücek ve hükümetin bundan haberi olmucak?

Ne dersek diyelim bu vatan şehitlerimizin kanıyla sulandı,her karışında şehitlerimiz var ve ülkemize karşı iç hainler ve dış hainler eskidende oldu şimdide varlar.Vatanımızın bir toprak parçasını bile son ocak sönmeden vermeyiz...

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
avatar
westtrakian
Asistan
Asistan

Mesaj Sayısı : 24
Yaş : 31
Nerden : Çanakkale
Kayıt tarihi : 17/05/08

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz