TRUMELİ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

2.Sezon için yorumlar

4 posters

2.Sezon için yorumlar Empty Geri: 2.Sezon için yorumlar

Mesaj tarafından Emre Cetin 10/8/2008, 00:32

Eylül yaklaşıyor, yeni sezon kapıda..... Smile

ER Facebook sayfasında yeni sezonda Meryem'in eski kocasının döneceği yazılmış. Açıkçası fena karışacak işler eğer öyle olursa. Bu şekilde bir açılım düşünülüyorsa iyi bir senaryo yazılmalı. Zira dizinin geçtiği dönem Osmanlı İmparatorluğu'nun savaşlar silsilesine maruz kaldığı bir dönem değil; aksine Dömeke savaşına kadar nispeten daha sakin geçirdiği bir dönem. 1878'den 1897'e kadar benim bildiğim ciddi bir savaş yok. Çete faaliyetleri var, Bulgar ayaklanması ile Doğu Rumeli'nin Bulgar Prensliği'ne bağlanması ve isyanlar var ama topyekün bir savaş (Balkan Savaşları, Birinci Dünya Savaşı....vs) yok. O sebeple sadece 'savaşa gitti dönmedi' iyi bir açıklama olmaz, başka şeyler de gelmiş olmalı dönmeyen kocanın başına. Öyle bir hikayesi olmalı ki azami 6-7 sene Pürsıçan'da olmamasının sebebini açıklasın. Rus Harbi'ne gidip dönmese, bu 19 sene eder ki mantıksız. Bu tarz olaylar olmuştur geçmişte ama çoğunun büyük savaşlarla bağlantısı vardır. O açıdan konuyu nasıl bağlayacaklarını merakla bekliyorum. Mesela '1885 Bulgar İsyanı'nı veya başka bir isyanı bastırmak için giden müfreze içinde kalmış, sonra esir düşüp yıllarca çetecilerle yaşamış' ..... gibi senaryolar üretilebilir. Bakalım göreceğiz... Smile
Emre Cetin
Emre Cetin
Süper Moderatör
Süper Moderatör

Mesaj tarafından Recchie 10/8/2008, 23:50

Evet 2, sezon yaklaşıyor artık tahmin ve bölüm yorumlarına buradan devam.....

Aklımdaki Sorular
1)Alex Müslüman oldu mu ? Yahu olduysa madem sonunda tek çare bu idi de niye bu kadar çekti ? yani böyle de rahat edebilecek mi?
2)Mustafa kendini affeden serbest bırakan Padişah a karşı aynı keskin tavrını devam ettirecek mi? Ettirmez ise kendinle çelişmeyecek mi ? Kaymakam Dilaver bu konuya nasıl bakacak? Girit zafere rağmen kaybedilince neler olacak?
3) Zaten ilgili dönemde 1897-1902 arası dönemde İTçok ciddi bir duraklama dönemine girecek eeee tek konu Dimitri ve Çetesi mi olacak gerisi Pembe dizi ye mi dönecek ?
Ve tabi Emre nin yukarıdaki sorusu 8-9 sene sonra gelen eski koca ??????

Hayırlısı ama.......
Recchie
Recchie
Admin
Admin

https://trumeli.yetkin-forum.com

Mesaj tarafından Emre Cetin 11/8/2008, 12:05

Alex müslüman olursa aynı soruları ben de soracağım . Bu işin oluru baştan beri belli, yani Osmanlı idaresinde belli. Bu şekilde, yaşananlardan sonra artık başka çare kalmadığını mı anladılar denilecek, bekleyelim ve görelim.

Mustafa'nın durumu da karışık. İttihat ve Terakki'deki çözülmeden ne ölçüde etkilecek Mustafa ve Dilaver? Belki zaman atlaması yapabilirler. Ama final bölümünün de sonunu getirmeliler. O kadar soru işareti bırakıp hooop 1902'de Rumeli'de ailemiz, şunlar şunlarla evli, şu olaylar oldu, şu öldü şu yaralandı filan yaparlarsa hiç hoş olmaz. Önce olayları düzene sokup sonra o dönem için aksiyon kalmayınca zaman atlaması yapmaları daha mantıklı bence. Ayrıca sırf aile dizisi izlemek istemiyorum, daha fazla tarihsel derinlik istiyorum dizide. Umarım gerçekleşir.
Emre Cetin
Emre Cetin
Süper Moderatör
Süper Moderatör

Mesaj tarafından Emre Cetin 13/8/2008, 12:01

Sabah'ta bugün dizimiz ile ilgili bir haber okudum.Yazıyı Basında Çıkan Haberler kısmına ekledim.

Atv'nin geçen yıl büyük bir ilgiyle izlenen dizisi Elveda Rumeli'nin yeni bölümleri için Manastır'da hummalı bir çalışma sürüyor. Peki sevilen dizinin yeni bölümlerinde neler olacak? Dizinin tiryakilerini bekleyen sürprizler neler? İşte, en yetkili ağız olan yapımcı Tarkan Karlıdağ'dan aldığım yeni sezon tüyoları: Öncelikle, hanım izleyicileri mutlu edecek haberi vereyim: Nejat İşler'in, dizinin ilerleyen bölümlerinde çok önemli bir karakteri canlandırma ihtimali var. Bu konuda Nejat İşler ile dizinin yapımcıları arasında prensip anlaşmasına varıldı. Ancak Nejat İşler şu anda önceliği bir film çalışmasına verdiği için bu projenin tamamlanması beklenecek ve muhtemelen ünlü oyunca dizinin Kasım ayından sonra yayınlanacak bölümlerinde Elveda Rumeli'nin kadrosuna katılacak. Peki 1 Eylül'de atv ekranlarına dönecek olan dizinin yeni bölümlerinde neler olacak? İşin "sihrini" bozmadan ufak tefek ipuçları vereyim: Geçen yıl izleyenlerini gözyaşına boğan dizi, son bölümlerde giderek kaybettiği o tatlı mizah lezzetini yeniden kazanacak. Ancak bu arada Mustafa ile Vahide'nin ilişkisi daha dramatik bir boyuta ulaşacak. Alex ise Zarife ile geleceğini kurmaya hazırlanırken kendini büyük bir yol ayrımında bulacak. Mustafa'nın kız kardeşinin Pürsıçan'a gelmesi de yeni gelişmelerin yaşanmasına sebep olacak. Dizinin kötü karakteri Dimitri'nin öyküsü ise iyice çatallaşacak ve ortaya insani yönü ağır basan dramatik bir örgü çıkacak. Çarşıya gelen yeni bir rakip tüccar ise neşeli kişiliğinin ardında son derece "provokatif" bir kimliği gizleyecek. Türkler'in topraklarını, bölgenin en önemli ekonomik değeri olan tütün karşılığında ellerinden almaya, onları ekonomik yönden çökertip, göç etmeye zorlayacak. Yani yeni dönemde Balkanlar'daki istikrarsızlığın sadece kaba güç kullanarak değil, uzun vadeli ekonomik planlarla da nasıl adım adım tesis edildiği gözler önüne serilecek. Ayrıca yeni bölümlerde bölgedeki Türkler'in milli hedefler etrafında kilitlenip, kendilerini oradan sürmeye kalkanlara karşı örgütlü bir direnişe geçmelerine de tanık olacağız. Özetle; "Elveda Rumeli", izleyicilerine bu sezon da hem heyecan, hem gözyaşı hem de kahkaha dolu, son derece keyifli bir "tarih dersi" vaat ediyor.

Konuk oyuncu hakkında yorum yapmak istemiyorum. Çok fazla dizi izleyen biri değilim, oyuncuyu da çat pat tanıyorum. Nasıl bir karakter canlandıracak onu da bilmiyorum, o yüzden konuşmak için erken. Tek diyebileceğimiz, hayırlı olsun Smile

Komedi unsurunun geri dönecek olması iyi. Üstelik haberin son kısımları da beni oldukça ümitlendirdi, yani siyasi olaylara verilen önem artacak gibi görünüyor. Yeni tüccar ve yapacağı faaliyetler, bunlara karşı durma çabası.....vs. Bunlar hep güzel hareketler. Ama bu milli hedefler altında kilitlenip direnişe geçme için tarih erken değil mi? Zaman atlaması mı olacak acaba? 1897 Dömeke Savaşı'ndan sonra değil de özellikle 1903'ten sonra bunları izlememiz daha doğru olur kanaatindeyim. Üstelik İttihat ve Terakki oldukça zor durumda kalıyor 1897'de, yani nasıl bağlayacaklar merak ediyorum.

Dimitri'ye insani vasıf kazandırılıyor demek ki. Elbette kendi milletiyle (Bulgarlarla) olan ilişkisinden hareketle bunu yapsınlar da abartmamalarını rica ediyorum. Umarım bu hareketler haklı bir zemine oturtulmaz ve çetecilerin nasıl etnik taşeronluk yaptıkları dizide sürekli vurgulanır, malum ana temalardan biri bu.

Aşklar konusuna da değinilmiş. Alex-Zarife için söylenen çok açık, yol ayrımı dediği Hristiyan tebaanın Alex üzerindeki baskısı. Yani Alex ihtida etmiş, Müslümanlığa geçmiş demek ki. Ama Vahide ile Mustafa aşkının dramatik yönünü tahmin edemiyorum. Pek bir engel kalmamıştı önlerinde, önlerindeki en büyük engel Mustafa'nın davası peşinde koşarken onu sık sık yalnız bırakması olabilir. Gizli bir cemiyet için çalıştığından sürekli tehlike altında kalması engel olabilir. Serbest kalınca acaba birlikte İstanbul'a gidelim filan mi diyecek de dramatik olacak? Veya kardeşinin Pürsıçan'a geleceği konuşuluyor, eğer öyle olacaksa İstanbul hikayesi yatar. Acaba müstakbel görümce (yani Feride, Mustafa'nın kardeşi) Vahide'ye takaza mı yapacak? Ağabeyine "Aranızda ciddi kültür farkı var, bir köylü kızı ile nasıl geçineceksin?" filan mı diyecek? Veya Ramiz Baba yaralandıysa o mu işe dramitizm katacak? Veya Mustafa annesini kaybetmesinin ardından bir süre kendine gelemeyecek mi? Veya tüm bunlar birleşip mi etkili olacak? Valla bu dramatiklik nasıl olacak kestiremiyorum, bir an önce evlenselerdi güzel olurdu. Onu da bekleyip göreceğiz.

Çekimler galiba yarın başlıyor. Bütün ekibe kolay gelsin.
Emre Cetin
Emre Cetin
Süper Moderatör
Süper Moderatör

Mesaj tarafından Recchie 13/8/2008, 22:08

O dramatik durumun kaynağındaki dramatik durumun başlangıcı Son bölümde duyulan silah sesi ile ilgili olabilir Emre Aklıma gelen Vahide nin bu çatışma esnasında öfkesine hakim olamayıp birşeyler yapmış olması ihtimali ve tabi kaçam aranma yakalanma vb vb(Tabi bu arada belki Berrak hanımın bir filim gibi bir projesinin çekimleri için vakit kazanılabilir),veya Söz gelimi Mustafa gelemeden olacak bir tehdit veya mecburiyet nikahı (kendini onun için feda eden yaralanan A.Ekrem Onu kurtarmak için yapılan bir nikah vb gibi) yada bu sefer yurt dışına kaçmak zorunda kalan bir Mustafa veya Sürgün olayı yani şekil çok dramatik se dramatik
Recchie
Recchie
Admin
Admin

Mesaj tarafından Emre Cetin 14/8/2008, 13:09

Valla Vahide'nin dellenip Abdül'e bir şeyler yapmaya yeltenmesi mantıklı görünüyor da diğerleri pek bana olası gelmedi. Yani bu saatten sonra Ahmet Ekrem - Vahide nikahı filan yatar bence. Berrak Hanım'ın yeni bir projesini duymadım, olsa herhalde yaza atarlardı, malum iş durumu. O yüzden belki Vahide mapusa düşebilir ya da Feride Vahide'yi Mustafa'ya yakıştıramayabilir. Mustafa da annesini kaybettiğini öğrendi, o da bir süre kendine gelemeyebilir üzüntüden. Valla evdeki o boğuşma bence en büyük soru işareti. Ramiz Baba nasıl olsa kurtulacak, Dilaver de aynı şekilde kurtulacak. Alex'in de ne yaptığı az çok belli. En büyük soru işareti o evde neler oldu, burası muhallak..... Smile
Emre Cetin
Emre Cetin
Süper Moderatör
Süper Moderatör

Mesaj tarafından Emre Cetin 29/8/2008, 18:00

Özet gelmiş.

BÖLÜM ÖZETİ:
Sütçü Ramiz, Kara Kalpaklı kılığında Dimitri ve çetesinin karşısına çıkarak köy halkını kurtarmak için kendini feda eder. Ramiz’in arkasından köye giren Kumandan Cezmi ve askerleri Dimitri çetesinin peşine düşerken yediği kurşunlar yüzünden yığılıp kalan Ramiz, hayatta kalmayı başabilecek midir...

Abdül ise Vahide ve ailesini tehdit etmek için geldiği Ramiz’in evinde Yüzbaşı Ahmet Ekrem’le karşılaşmıştır. Aralarında çıkan boğuşma sırasında bir el silah sesi duyurulur. Ramiz’in evinden yükselen acı çığlık ne gibi bir felaketin habercisidir...

Mustafa ise serbest kaldıktan sonra İstanbul’dan ayrılmasının yasak olduğunu öğrenir. Ancak Vahide’ye bir an önce ulaşabilmek için her yolu deneyecektir.

Aleks Zarife’ye evlenme teklif etmesinin ardından Müslüman olmaya karar verdiğini dedesine söyler.

Her zamanki gibi hiçbir şey söylemeyen bir özet. Mustafa'nın yasaklar ile yaşamaya başlaması normal aslında. Belki Mustafa bir süre Padişah'a ılımlı yaklaşabilir, yani o da İttihat ve Terakki'deki kan kaybından etkilenebilir. Abdülhamit de onu devletin bir kademesinde görevlendirebilir, Dilaver gibi yani. Böyle açılımlar bekliyorum artık ben, eğer kısa sürede zaman atlaması olmayacaksa.............
Emre Cetin
Emre Cetin
Süper Moderatör
Süper Moderatör

Mesaj tarafından Emre Cetin 1/9/2008, 22:47

Evet, şükür kavuşturana diyelim.

Öncelikle sezonun ilk bölümünü beğendim. Ramiz Amca'nın durumunu güzel bağlamışlar. Çetecilerin yakalanması iyi oldu. Ramiz Amca'nın durumunu askerler ile ilişkilendirerek güzel yaptılar. Aynı mantıklı açıklamayı Dimitri için de bekliyoruz. Bakalım o nasıl olacak?

Öncelikle eksiler. Ramiz Amca'nın yaralandıktan sonra sayıklamaları bana bir yerden sonra sıkıcı geldi. Evdeki hikayeleri güzeldi de Dilaver ve Cezmi'ye anlattıkları bence daha kısa kesilebilirdi. Ayrıca Baytar Efendi-Alex sahnesinin olmaması da kötü. Alex önemli bir karar vermenin eşiğinde. Baytar Efendi onu evlatlıktan bile reddedebilir. Sanırım onu diğer bölümlere sakladılar. Başka eksik hatırlayamadım.

Ramiz Amca zaten iyileşti. Düşündüğümüz gibi zırh olayı ve son kurşun isabeti. Fazla bir sürpriz olmadı. Herşey beklendiği gibi. Evdeki Huri muhabbetleri güzeldi tabii...Smile

Vahide-Mustafa cephesinde herşey düşündüğümüz gibi cereyan ediyor. Vahide Abdül'ü vurdu, bunu bekliyorduk. Son sahnede Vahide'nin Mustafa'yı göreceğini umut ediyorum. Göremese bile İstanbul'a gittiklerinde en azından Mustafa'nın affedildiğini öğrenirler. Bu olayı uzatır ama en azından Mustafa'nın artık tehlikede olmadığını diğer bölüm anlamaları gerekiyor. Bu iş çok uzadı. Zaten Vahide'nin hapse girme durumu var. Mustafa'nın kalıcı olarak Pürsıçan'da kalması zor görünüyor. İzin kağıdı geçici olarak çıkarılmıştır. Zaten bu olumsuzluklar içinde kavuşmaları yine zaman alacaktır. En azından Mustafa'nın affedildiğini Vahide'nin artık öğrenmesi gerek. İstasyonda karşılaşır ve sarılırsa tam müthiş olur.

Alex'in müslüman olmak istemesini zamana yayacaklar. Bu bölüm alt yapısı kuruldu. Diğer bölümlerde bunun sancıları olacaktır. Baytar Efendi muhakkak karşı çıkacaktır. İmam Zarife için değil de kendi isteğiyle dinini değiştirmesi gerektiğini telkin edecektir. Bu arada küçük Zarife daha da tatlı olmuş. Hüsmen de aynı, sırf bu çocuklar için bile izlenir dizi....Smile

Şimdilik bu kadar. Güzel bir başlangıç oldu. Devamı da güzel olsun. Herkese hayırlı akşamlar.
Emre Cetin
Emre Cetin
Süper Moderatör
Süper Moderatör

Mesaj tarafından Emre Cetin 1/9/2008, 22:58

Bu arada bence dizinin en güzel sahnesi Ramiz'in yaralıyken yatakta söylediği sözlerdi.

"İçinizdeki korkuyu atarsanız hepiniz birer Karakalpaklı olursunuz, hepiniz kahraman olursunuz."

Çok doğru, daha hikayesini bilmediğimiz ne kahramanlıklar var tarihimizde. Böyle mesajlar gelince iyi ki bu dizi var diyorum.
Emre Cetin
Emre Cetin
Süper Moderatör
Süper Moderatör

Mesaj tarafından Recchie 2/9/2008, 21:12

Be-ğen-me -dim

Bu lafı söylemiyeyim istedim ama olmadı,olmadı
36 bölüm herşeye rağmen güzel bulduğum şeyler oluyordu,Ama ne yazık ki bu bölüm çok zorladım kendimi, bir anlamsızlık var, bir durgunluk ,bir donukluk bir tuhaflık
Hadi Levha yı anladık zaten tahmin etmiştik,Vahide olayını da zaten tahminlemiştik tamam ,Ramiz kurşun yemiş sayıklıyor,hani hayatı film şeridi gibi gözünün önünden geçse anlarım kafa travması geçirmiş gibi , e kardeşim adam vurulmuş, Dilaver Kaymakam durmuş bakıyor koşsana ,koştursana heyecan panik bir şey yok, Dilaver dönüyor Meryem in suratta çok belirsiz ifadeler,Hatice bir tuhaf uzak ,donuk ,en ufak olayda bayılan, ayılan hatice, babası ölüm döşeğinde tık yok , herkes şokta, Dilaver Mustafa nın yaşadığını öğreniyor , bakışta ufak bir değişiklik oluyor , tepki bu
Aleks müslüman olacam diyor ,İmam nasihat ediyor Aleks peki diyor gidiyor nereye ? İşkodra ya ,İmam la nerede konuştu,Pürsıçan ara ne kadar? 300 km adam Sürgün,çat orda çat kapı arkasında, İşkodra da imam mı yok ?
Feride Kabir ziyaretinde Bordo renkli çarşaflı,Paşanın huzurunda başı açık,Trende şapkalı , nasıl bir giyim anlayışı,hangi zaman ????
Gülümser kalfa heralde Mustafa dan küçük,gencecik kız ama kalfa ???
Oyuncularımızı tenzih ediyorum ama bunlar bana senaryo dan çok Yönetmen zaafı olarak gözüküyor açıkçası
Ya ne bileyim herkes kendinden geçmiş gibi ,bu bölüm önce mi çekildi yeni mi
çekildi bıkkınlık mı var,yoksa yeni geldik şişirelim gitsin durumu mu var anlamadım
Recchie
Recchie
Admin
Admin

Mesaj tarafından Emre Cetin 2/9/2008, 23:45

Alex'in durumunu ben de yazacaktım, unuttum dün akşam. İşkodra-Manastır arası azami 250km. Ne arada gitti geldi bu kaa mesafeyi. Ramiz'in sayıklamaları bana da itici geldi bir yerden sonra, komik olsun derken inandırıcılık gidiyor. Bence dünkü bölümün çoğu geçen sezon çekildi. Süre de bayağı uzundu, tabii finalden sahneler de vardı. Bazen şiveden de kopmalar oldu gibi. Feride'nin bazı hareketleri de fazla yapmacık geldi gözüme. Diğer bölümler umuyorum daha iyi olacaktır. Yine de ben beğenmedim diyemem, güzel sahneler vardı. Ramiz'in "Hepimiz Karakalpaklıyız...Smile" sahnesi güzeldi. Son istasyon sahnesinde Vahide'nin söyledikleri güzeldi. Eksikler var, tamamlanmayı bekliyor.........
Emre Cetin
Emre Cetin
Süper Moderatör
Süper Moderatör

Mesaj tarafından westtrakian 5/9/2008, 10:30

38.bölümde,Ramiz amca küyde herkez tarafından ermiş gözüyle bakılır,fatma ana bu durumdan pek hoşnut kalmaz,Alex küye geri döner ve evdekilerin bundan haberi olur,Zarife hatice ablasına evlenceğini süleyince ve bu alex olunca kafası atar tabi anasınında Smile Hasan'a kasabada rakip terzi gelir ve işler değişme aşamasına geliniyordur,Alex müslüman olmak için beklemektedir,Ahmet ekrem hapistedir ve işkence görmektedir,Bedia hanımla beraber ramiz amcalara gelen nevreste,ıspanak namık ı görüp ondan hoşlanmıştır,Dilaver ile Vahide istanbula asılacak diye bildiği nişanlısı Mustafa yı son birkez gürmek için trene bindiklerinde Mustafa ve kızkardeşi pürsıçana ayak basmıştır ki gene kavuşamacaklar diye beklenirken Vahidenin mustafayı gürmesi ve aayrıldığı yerde tekrar buluşmları biz izleyenleri çuk heyecanlandıracaktır.

Saygılar
westtrakian
westtrakian
Asistan
Asistan

Mesaj tarafından Emre Cetin 8/9/2008, 23:32

ATV'nin yaptığını doğru bulmuyorum. Pazartesi gecesini komple kapatmak istiyorlar ama bu hareket reyting kaybettirebilir. Dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olmamak gerek. En azında Yeni Bölüm saat 21.00 ibaresini koysunlar ki özet çıkacak mı çıkmayacak mı bilelim. Ben başka dizi izlemiyorum ama izleyenler olabilir. Yani bence iyi yapmıyor ATV.

Evet, şimdi bu akşamki bölüm yorumuna gelelim.

Öncelikle geçen haftaya göre çok daha iyi bir bölümdü. Eğlenceli ve zevkli idi. İlk bölümde yeri gelince insanı bunaltan Ramiz Baba'nın diyalogları bu bölümde beni sıkmadı, aksine eğlendirdi. Nevreste'nin geri dönmesi iyi olmuş. Bölümü ben beğendim açıkçası.

İlk baş eksiler. Mustafa'nın Vahide kavuşması dört dörtlük ama diğerleriyle kavuşması maalesef istediğim gibi olmadı. Zarife ile, Hatice ile, Fatma Ana ile ve diğerleriyle tek tek sarılsaydı çok daha güzel sahneler olurdu. Gözlerim bu sahneleri aradı açıkçası. 27. bölümde evden ayrılırken herkesin üstüne çöken hüzün muhteşem yansıtılmıştı, ama kavuşmada o çoşkuyu ben yeterince hissedemedim. Sadece Vahide ile olan sahnesinde hissettim. Zarife'ye, Fatma Ana'ya şöyle bir içten sarılsaydı ne olurdu sanki..........

Alex'in dedesinden gördüğü tepki tam beklediğimiz tepki. Burada sürpriz yok. Alex yine derbeder olacak, öyle görünüyor. İlerleyen bölümde büyük ihtimal Alex eve gelip olanları anlatacak, işte o zaman işler fena karışacak. Ayrıca Pürsıçan'daki Hristiyanların da takınacağı tavır merak konusu.

Gelen terzi Hasan'ın çöküşünü hızlandıracaktır. Recchie Abicim, gözün kesti mi, tanıyabildin mi Nikola'yı?.....Smile Ne de olsa zamanında aynı sahneyi paylaşmışsınız.....Smile Şu bölümü birlikte izleseydik senle, çok güzel olurdu valla....

Vahide-Mustafa kavuşmasını zevkle izledim. En azından Mustafa'nın durumunun herkes tarafından öğrenilmesi bir nevi bizi rahatlattı. Son sahne ise müthişti. Diğer bölümün başını merak ediyorum. Sanıyorum ki Mustafa Vahide'yi zorla eve götürecek......Smile Umarım Cezmi komutan yaptığı tahkikatı, yaptığını göremedik ama, bir an önce Mazhar Paşa'ya bildirir ve Abdül'ün gerçek yüzü ortaya çıkar. Hiç sanmıyorum böyle bir şey olacağını ama kısmet. Dimitri'yi de Hristiyan bir kız kurtardı gibi görünüyor. O kaa yüksekten düşen Dimitri'nin yaşaması ise saçma. Bu kısım da eksi olarak değerlendirilebilir.

Neyse, velhasıl ben bölümü geçen haftaya göre çok daha güzel ve akıcı buldum. Devamının gelmesi dileğiyle. Yavaş yavaş siyasi olayların da işlenme vakti geliyor. Mustafa, Dilaver, Muzaffer, Ahmet Ekrem, Abdülhamit, Bab-ı Ali.......vs kullanılarak işlenecek çok konu var. Hepsini izlemek dileğiyle......

Herkese iyi geceler.
Emre Cetin
Emre Cetin
Süper Moderatör
Süper Moderatör

Mesaj tarafından scigilte 10/9/2008, 13:10

Merhaba Emre, Rechie ve diğer arkadaşlar,

Bu hafta ER'yi çok beğendim, belki de uzun zamandır izlediğim bölümler içerisinde en güzeliydi. Bunun en büyük sebebi uzun zamandır görüşemeyen Vahide ve Mustafa'nın karşılaşmaları oldu, çünkü onların sevgisi çok içten ve birbirlerini çok iyi tamamladıklarına inanıyorum, gerçi kültürel olarak Mustafa baya bi ileride fakat Vahide'nin akıllı olması bu açığı biraz olsun kapatıyor. Onların kavuşma sahneleri çok özeldi, senaristlerimize teşekkürler, Dizide bu hafta herkes çok güzel oynadı, başta Fatma sonra Ramis, daha sonra da Zarife, Alex, Baytar efendi, kızçeler, Hasan, Hatice, Hüsmen, minik Zarife, Bedia, Namık, Nevreste ve unutmadan da Feride çok iyiydiler bu hafta, zannederim tatilden sonra enerjik olmalarının rolü de büyük bunda. Ramis'in sahneleri beni öldürdü Vahide'nin buluşmaları ve ev halkının (Feride, Vahide, kızçeler, Fatma ve Ramis) uyanmaları, buna Fatma'nın öksürük ile verdiği tepki çok komikti, Zarife'nin kızçelerin gözlerini kapatması çok hoştu. Ramis'in görmek istemesi, Fatma'nın buna izin vermemesi ve Ramis'in onaylama ve üsteleme sahneleri çok komikti. Feride'nin Vahide'yle hemen kaynaşması ve saçlarını yapması da çok güzel sahnelerden biriydi. Hele o yemek olayı yok mu, yine herkes oradaydı, çok özlemişim onların yemekm sahnelerini, keşke ben de orda olsaydım. Gelecek bölüm nasıl olacak merak ediyorum fakat bu bölüm gibi bir bölüm daha olur mu bilmem, o yüzden bir kez daha seyredicem. Şimdi hoş kalın, hoşça kalın, kendinize iyi bakın arkadaşlar, görüşmek üzere...
scigilte
scigilte
Asistan
Asistan

Mesaj tarafından Emre Cetin 15/9/2008, 23:34

Evet, 39. bölümü de geride bıraktık.

Genel olarak ne mükemmel ne de kötü bir bölümdü. Orta karar sayılabilir.

Öncelikle reklam ve özet olayı dizi için iyi olmayacak gibi görünüyor. Çoğu kimse bundan şikayetçi. Bence bunun düzeltilmesi gerek, yoksa reyingler düşebilir gibime geliyor. Çoğu kimse bu durumu protesto ediyor, o yüzden zaman erken iken bu yoldan dönülmeli.

Diziye gelirsek öncelikle gözlerim Hatice'yi aradı. Hiç görünmediğine göre herhalde bir işi çıktı. Aynı şekilde Cabbar Efendi de yoktu bu bölüm, Meryem de çok az göründü. Senaryonun gereği şu an olaylar Vahide-Mustafa, Ramiz'in iyileşmesi, ermiş olaylarına geldi . İlerleyen bölümlerde Zarife-Alex de dizide önemli yer tutacaktır diye düşünüyorum.

Vahide'nin İstanbul'a dönmesini hiç istemem, nasıl gelişecek olaylar bilmiyorum. Abdülhamit İttihatçıları kendine çekmek için onları devlette önemli yerlere getirmiştir. O açıdan belki Mustafa'ya Manastır civarında bir görev verilebilir onu Pürsıçan'da tutmak için. Umarım böyle bir açılım olur, Vahide'nin İstanbul'da kalıcı kalması pek hoş olmaz.

Zarife ve küçük Zarife Alexlerini bekliyor. Alex'in dedesi ile olan diyalogları daha da sertleşecektir diye düşünüyorum. Ayrıca Ramizlere geleceği bölümdeki sahneyi de merak ediyorum açıkçası.

Ramiz Baba'nın ermiş muhabbetleri artık fazla uzamasın, tadı kaçıyor. Namık ile Nevreste her ne kaa gerçekçi karakterler olmasalar da onları izlemek zevk. Ramazan eğlencesi de güzeldi dizide. Abdül de Vahide'nin başını yakmaya yeminli görünüyor. İşler fena karışacak yine, ama Mazhar Paşa olanları duyunca umarım fikrini değiştirecektir.

Bu bölümde şunu anladım. Hasan olmadan bu dizi çok şey kaybeder......Smile

Ve senaryo grubuna Erdal Özyağcıların katılması beni çok şaşırttı. Bunu beklemiyordum açıkçası, umarım iyi olur.

Sağlıcakla
Emre Cetin
Emre Cetin
Süper Moderatör
Süper Moderatör

Mesaj tarafından scigilte 17/9/2008, 00:58

Emre kardeşim selam, dediklerine aynen, kelimesi kelimesine katılıyorum, gözlerim benim de hep görünmeyenleri aradı bu bölümde de, halbuki onlar diziye bence gökkuşağı görüntüsünde bir tat veriyorlar. İleriki bölümlerde özellikle Cabbar efendiyi, sonra da Meryem, kızancıklar ve Hatice'yi görmek istiyorum.
scigilte
scigilte
Asistan
Asistan

Mesaj tarafından Emre Cetin 22/9/2008, 23:49

Aksiyon, aksiyon, aksiyon....

Bu bölüm böyle özetlenebilir. Ama güzel kurgulanmış, tık nefes izledim valla. Senaryo şu aralar Mustafa-Vahide-Ahmet Ekrem-Dilaver-Abdül arasındaki meseleler üzerine ilerliyor ama böyle ciddi sorunlar varken mecburen bunu çözümlemeden diğerlerine yer ayıramıyorlar. Ama dizinin sonunda Alex'in dönüşü yeni bir açılım. Ramiz Amca Paşa ile konuşup işi çözümlerse Alex diğer bölüm Zarife'yi istemek üzere gelebilir, tabii Alex'in başına bir şey gelmez ise.....

Aksiyon dışında Namık&Nevreste ile hafiften komedi yaratılmış, neticede üstüne düşülen Abdül'ün vurulma meselesinden birinci derecede etkilenen kişiler değil Namık ile Nevreste. Arada Dimitri'nin de iyileşmesini izliyoruz, o cephe de karışık. Gerçek elbet anlaşılacak ve o zaman kimbilir neler olacak?

Dizinin gelecek vaad eden sahnesi ise Petrus ile Terzi Nikola sahnesi. Gerçekten güzel açılımlar bunlar, ne acı ki günümüzde de yaşadıklarımızın çok farklı olduğu söylenemez. Bu sahneler çoğalmalı ve siyasi konular da ağırlık kazanmalı. Sırf bu açılımlar için bile bu bölümü beğendim diyebilirim.

Ana meseleye gelince, Ramiz Amca'nın Paşa'yı ikna etmesinden başka bir yol gelmiyor aklıma. Vahide elbet sorgulama sırasında agresif davranacak ve Abdül'e dair ne varsa anlatacaktır. Başka türlüsü karanlık, bu mesele bitse İstanbul meselesi var. Yani V&M hala karanlık, hem de alacakaranlık......Sad

Hatice'nin eksikliği büyük ihtimal vizyona giren filmi ile ilgili olsa gerek. Diğer bölümde onu da görürüz gibime geliyor. Hüsmen'i çok özlediğimi de söylemem gerek.

Bir mahkeme sahnesi daha göreceğiz anlaşılan. Mazhar Paşa'nın tutumu kilit nokta olacak şüphesiz.

En büyük eleştiri ise Alex'in yürümesi. Yani maşallah diyelim, Üsküp-Manastır-İşkodra arası sanki Üsküdar-Kadıköy-Taksim gibi. Yürünmesi mümkün olmayan, haftalar sürecek yolculuklar yürümeyle bitiyor. Üsküp-Manastır arası bile azami 100km. Buralar çok mantıksız maalesef, bu hatalar yakışmıyor dizimize.......Smile
Emre Cetin
Emre Cetin
Süper Moderatör
Süper Moderatör

Mesaj tarafından Emre Cetin 23/9/2008, 00:58

Her karakterin hikayesini izlemek ayrı zevk ama şunu söylemem gerek. Bu dizinin kanımca en önemli sahnelerinden biri bugünkü Nikola ile Petrus'un sahnesiydi. Bu sahneler çoğalmalı. Bütün karakterler güzel. Vahide Mustafa'ya kavuşunca seviniyoruz, Alex Zarifesinden ayrılınca üzülüyoruz. Ramiz Amca ile Hasan'a gülüyoruz, Namık ile Nevreste'de eğleniyoruz....vs. Ama biliyoruz ki bunlar gerçek değil, gerçekmiş gibi izliyoruz. Ama çetecilerin yaptıkları, Petrus ile Nikola'nın bugünkü sahnesi, savaş sahneleri....vs, bunlar maalesef gerçek. Asıl gerçekler bunlar bence. O sebepten bugünkü bölüm beni sevindirdi. Kaç bölümdür gerçeklerden kopan dizi bugün yeniden gerçekleri incelemeye başladı, devamının gelmesi ümidiyle.......Smile
Emre Cetin
Emre Cetin
Süper Moderatör
Süper Moderatör

Mesaj tarafından Recchie 23/9/2008, 20:16

OL MU YOOOR OL MU YOOOR

böyle bir şarkı vardı , bu sezon dizinin hali böyle açıkçası ,biz ki bu dizinin senaryo bütünlüğü,anlattıkları ,ifade ettikleri için yeri gelmiş kavga vermiş insanız ,toz kondurmamak için hiç işimiz değilken mücadele vermişiz ,bunları söylemek zul geliyor ama ne yazık ki ol mu yor.....
Ne oldu bunlara yahu,bu nasıl bir vurdum duymazlık,nasıl bir pişkinlik,nasıl bir rahatlık,tamam herşeye varız ,gösterilen emeğe,çok iyi oyunculuklara,şartların zorluğuna her hafta ,90 dk dizi çekmenin meşakkatine hepsine hem de hepsine saygımız çok,emin olun sulu zırtlak aşk ilişkileri,onun kaşı bunun gözü,öbürünün saçı umrumuzda da değil,olmadı da hiç ama.....
Nereden tutalım anlamadım gitti,2 ay önce karşımıza Savaş Nazırı olarak çıkarılan paşa tenzili rütbe ile Manastır valisinin emrine girmiş 1 kıta askerle Mahkum teslim alıyor(Başka kimse yok mu yahuuu,huuuuu yönetmenim,Muammer bey, Figürasyon kıtlığına kıran mı girdi?),Nereden teslim alıyor Pürsıçan ,nereye götürecek Manastıra niye ?..... niye ? olayın(Abdül ün vurulması) oluş mahalli Pürsıçan, niçin Manastır a götürüyorsun adamı,dava görülecekse bile Pürsıçan da görülmeli (Aleks ve Zarife nin kaçma olayını hatırlayın Manastır da yakalanıp olayın oluş mahalli ne Pürsıçan a gönderilmişlerdi) ,Teslim alacağın adam kim Yüzbaşı Ahmet Ekrem ,Nerede görevli Manastır Askeri İdadisin de(hoş bu da ayrı bir muamma ,adam Vahide ve Sütçü ailesinden den sorumlu Yüzbaşı Sen nasıl askersin,senin görevin yok mu,amirin yok mu ,işin yok mu,nerdesin diye kimse sormaz mı) demek ki yakalamayı kim yapacak İdadi komutanlığı,durum ne ?Paşa emir veriyor bir subay ve bir kıta asker yakalamaya geliyor,sonra sonrası daha da komik Subay olan eski Savaş nazırı diyor ki " yüzbaşı serbestsin biz Vahideyi yakalıyacaz" neye göre serbestsin,hani belge ,hani karar, adam zanlı suçu ben işledim diye itiraf ediyor yok sen serbestsin
Vahide tutuklanacak peki ,güzel tutuklamayı yapması gereken kişi (Kaymakam Dilaver) tutuklamayı yapacak sonra sevk evrakı gelecek ve sevk edilecek (Niyeyse?)
bir bölük asker ,,İstikamet Sütçü nün evi marş marş,yahu olmaz, olmaz Hukuk ayaklar altında,Töre ayaklar altında,Askerlik Nizamı ayaklar altında, bu mu ???
Yapmayın yahu ,rica ederim yapmayın,bunlar da gözden kaçabilecek hatalar değil Bu dizinin Danışmanı na ne oldu? Sn Karakoyunlu yok mu?Senaryo araştırma görevlisi ne iş yapar????????

Kaymakmlık makamı ,oyuncak oldu, kolluk kuvveti karakalpaklı çetesine dönüştü,bütün bunlar yetmiyor Cezmi komutan Mustafa dan talimat alıyor ya bu nedir???
" yollar yürümekle aşınmaz" lafı bana evvelden bir başka zatı hatırlatırdı ,şimdi aklıma Aleksander Makedonski geliyor " (1897 senesinin soyadlı yiğidi),İşkodra ,Üsküp,Pürsıçan arasının yürüyen aslanı,yürüyor ,yürüyor mesafeler takribi 300 350 km,adam yürüyor, ne bir eşek ,ne bir katır,ne bir kağnı, yürüyor aslanlar gibi
hey anam hey,
Aleks efendi İşkodra kaymakamlığında, Aleks kaymakam a Kaymakam bey diyor,muhtar Kaymakam efendi diyor.... Aleks Üsküp Kaymakamlığında yanındaki bayan Muallime Kaymakam efendi,diyor,Aleks Kaymakam bey diyor
Bey ler Efendi ler havada uçuşuyor,hitap tarzı belli değil,bütün Kaymakamlar makamında oturuyor ,bizim ki Sütçü kulübesinden Nahiye yönetiyor,Aleks bayan muallime yi uğurluyor"Hayırlı günler" ardından bir tokalaşma,ne tokalaşması kardeşim nerdeyiz,hangi senedeyiz ,orası neresi????? ooooffff çıldıracam
D iğer hataları es geçiyorum,Hatice yi,Mustafa nın Pansuman a öğlen başlayıp gece karanlığında bitirmesini, Bir acayip Mustafa,yakında acaba Mustafa Namık yerine Mustafa Kadir adını alabilir mi ? diye düşünüyorum,önüne gelene fırça atıyor ,emir veriyor, Zamanında adalete güvenmek lazım diyen Mustafa şimdi karakalpak çetesi eşliğinde adam kaçıracak, Aloooo sesim geliyor mu?????
Girit meselesi ortada yok,Padişah yok ,İttihat ve terakki mi ? Vatanı kurtarıyor elbirliğiyle ,Hadi canım ,olmaz yahu bu kadar ,bu nasıl bir Tarih ???????
Bu gidiş ,,gidiş değil, yazık olacak bu kadar emeğe,böyle giderse ,ve böyle giderse Ratinglerde A/B nin düştüğünü totalin arttığını izleyebiliriz

Allahtan bu sefer unutmadılar askerler verielen emirler genelde doğruydu Rahat,Hazrol,dikkat falan hiç değilse bunlar vardı
Recchie
Recchie
Admin
Admin

Mesaj tarafından Emre Cetin 24/9/2008, 00:25

Açıkçası diziyi izlerken hatalara bu kaa dikkat etmemiştim. Alex'in durumu, Mustafa'nın herkese emir yağdırması dikkatimi çekmişti. Daha ne hatalar varmış gerçekten, ikinci kez daha izleyemediğim için çoğunu tespit edemedim. Gerçi bazı hataları bilgi noksanlığından da yakalayamazdım ben, ama Ersan Abim'den kaçmaz işte.....Smile

Düzelmesi umuduyla.......Smile
Emre Cetin
Emre Cetin
Süper Moderatör
Süper Moderatör

Mesaj tarafından Emre Cetin 30/9/2008, 00:08

41. bölümü de geride bıraktık.

Açıkçası beğendim desem de yalan olur beğenmedim desem de. Başları kötü sonları iyiydi demek en doğrusu galiba.

Öncelikle çok fazla eski sahne vermek iyi değil, geri dönüşler olabilir ama fazlası zarar.....Smile

Aklımda kalan en önemli sahneler şunlar. Bir, Fatma Ana'nın isyanı, tek kelime ile muhteşem bir performans izlediğimizi düşünüyorum. Bütün dertlerin üst üste gelmesinden sonra bir ananın patlamasıydı ve gerçekten çok etkileyiciydi. Şebnem Hanım'a bravo. İkincisi eski türk filmlerini de andırsa Mustafa'nın Vahide'ye sarıldıktan sonra hışımla kalkıp gidişi. Ne biliyim, çoğunluğun aksine böyle aksiyonları severim. Hafiften Deli Yürek tarzı, deli dolu....Smile Yani izlemesi zevkli. Tolgahan Bey'e de jönlük yakışıyor valla bence. Üçüncüsü de son sahne, herkesin birbirine sarılması ve mutluluk tablosu. Bu sahneler güzeldi. İç acıtan ama bir o kadar da gerçek olan Nikola ve Petrus sahnesi ise çok önemli. Bunlar mutlaka dizide yer almalı.

Namık&Nevreste çok hoş cidden. Namık'ın odun kırma sahnesi beni benden aldı. Nevreste'nin Namık'a yaklaşırken yakalanmaları da güzeldi, izlemesi eğlenceli gerçekten.....Smile

Fatma Ana patladı bu bölüm, kadın ne yapsın, herşey üst üste geldi. Zarife de patladı, o da insan sonuçta. Bu tablonun oluşacağı az çok belliydi. Ama yine yumuşayacaklardır, zaman lazım....Smile Alex'in de bundan sonra nasıl davranacağını göreceğiz, artık olaylar Alex-Zarife cephesine kayacak gibi görünüyor. Hatice'nin de dönüşüne sevindim, anlattığı hikaye de güzeldi. Dizi sonlara doğru iyice güzelleşti.

Vahide'nin olayının da yatışması iyi oldu. Bu sahnelerde bana yine mantık hataları var gibi geldi. Ersan Abim daha iyi açıklayacaktır ama Ramiz'in yemeği basması, Vahide'nin birden salınması, Mustafa'nın yaptığından sonra hiç ceza görmemesi......vs. Sonuçtan memnunum, olay uzamadı, güzel bitti ama mantıklı oldu mu, orası tartışılır işte.

Dimitri ve Abdül uykudalar, uyanınca neler olacak göreceğiz. Bayrağı şimdi Nikola ve Petrus devraldı.

Herkese iyi akşamlar
Emre Cetin
Emre Cetin
Süper Moderatör
Süper Moderatör

Mesaj tarafından Emre Cetin 7/10/2008, 00:12

42. bölüm yorumuna gelelim.

Haraketli ve aksiyonu bol bir bölümdü yine. Her zamanki gibi beğendim diyebilirim. Ama bundan sonra herşey daha hareketli olacak gibi, final çok fenaydı valla...Smile

Beklenildiği gibi Zarife ve Alex ağırlıklı bir bölümdü. Alex'in kararlı tutumuna rağmen olayların yatışmaması dönemin özelliklerinden kaynaklanıyor. Yazın İlber Ortaylı'nın "Batılılaşma Yolunda" adlı kitabını okumuştum. Orada Tanzimat dönemi ile ilgili makaleler vardı. Kütüphaneden kitabı bulabilirsem bu olay hakkında ufak bir iki şey yazmaya çalışacağım. Beklenildiği gibi herşeyin çat diye çözülememesi ve yaşanılan hüzün bu bölümün özetiydi sanırım. Ayrıca küçük Zarife'ye çok üzüldüm, kızcağız Alex'i umutla beklerken başka bir aile kıza talip oldu. Belki iyi bir aile ama gönül başka türlüsünü istiyor.

Vahide-Mustafa beklemede. Mustafa'nın izin süresinin yaklaşması işi dramatik boyuta sürükleyecek gibi duruyor. Bu açıdan çıkmaz halen devam etmekte ve olay nasıl durulur onu zaman gösterecek.

Namık'ın kadın kıyafetleri giydiği sahne beni bayağı güldürdü. Fatma ile Ramiz'in Zarife'ye takındıkları sert tutum dönem koşulları içerisinde çok normal, hoşumuza gitmese de bu böyle. Üstelik Alex ile Zarife ilişkisinin işlenmesinden memnun kalmayacak kitle her zaman olacaktır, bunu bir kere kesin olarak bir taraflara yazalım. İkisinin sonu nasıl biterse bitsin bu sondan memnun olmayanlar olacak, çok hassas dinamikler söz konusu.

Nikola ortalığı fena karıştırmaya başladı. Paranın getirdiği nüfuzu sonuna kadar kullanıyor. Cabbar Efendi'yi ve müslümanları zor günler bekliyor. Recchie Abicim, Rumeli'yi karıştıracak adamın senin eski bir arkadaşın olacağını hangimiz bilebilirdik? Smile Smile Nikola'yı görünce nefret mi ediyorsun yoksa eski bir arkadaşı mı hatırlıyorsun? Senin için karışık bir duygu olmalı.....Smile Smile Yaşananların bu şekilde anlatılmaya başlanmasından memnunum, içimizi acıtsa da izlemeliyiz bu sahneleri.

Ahmet Ekrem şükür ki görevini hatırladı ve kendisine uygun bir görev verildi, üstelik İttihatçı örgütlenmesini gerçekleştirmesi emredildi. Bir de Resneli Niyazi adını duyduk ki bu ileride ****** ve Enver Paşa'nın da adını duyacağımız manasına gelir. Çok güzel ama, amasını zaten aşağıda belirteceğim.

Şimdi eksiler:

1. İyi güzel, Ahmet Ekrem'e halkı çetecilere karşı eğitmesi ve hürriyet hareketlerini yayması emredildi. Ayrıca Resneli Niyazi anıldı, onu da görme ümidi doğdu. Buraya kadar süper ama sormak lazım şimdi:

Biz hangi yıldayız? 1897. Peki bu yılda İttihat ve Terakki Rumeli'de güçlü mü? Cılız da olsa Manastır'da ve Selanik'te kıpırdanmalar var, çoğunluk da Avrupa'da. Savaş sonrası cemiyet zor durumda kalıyor mu? Evet. Bir parçalanma söz konusu mu? Evet. Peki bu izlediğimiz ne? Eğer 1903'ten sonrasını dizide izliyor olsak tamam da bu işte bir terslik yok mu? Bırakın büyümeyi küçülmeyi engellemesi gerekmiyor mu İttihat ve Terakki'nin bu zamanlarda?

2. Yine aynı oyuncu farklı rollerde. Alex'in Üsküp'te konuştuğu kaymakam şimdi küçük Zarife'yi evlatlık almaya niyetlenmiş. Oyuncu eksikliği olabilir ama her bölüm de eski yüzleri farklı rollerde görünce bünye bir acayip oluyor.

3. Cabbar Efendi dükkanı açarken ezan okunuyordu. Acaba hangi vakit idi? Sabah ezanı en mantıklısı ama her taraf aydınlıktı, yani sabah namazı vakti olamaz. Bayram sabahı bayramlaşmadan önce olduğu için öğlen de olmaz, zaten gördüğümüz sahne öğlen de değildi. Yani hava aydınlandıktan sonra bayram namazından önce ezan duyduk, ama bayram namazında önce ezan okunmaz.

Hasan'ın karısını işe yollamasını ve Sarı Gelin türküsünü bir köylünün ağzından duymamızı es geçiyorum. Biri komiklik adına yapılmış bir sahne diğeri de hikayesi çok çetrefilli bir türkü. Onlar da kalıversin.

Beğenmedim demiyorum. Bu sezonki bölümlerde çok fazla hata batmaya başladı gözümüze ama hiçbiri için yine de beğenmedim demek dilime varmıyor. Emeği geçen herkesin yüreğine sağlık. Sadece bazı konulara biraz daha dikkat ve özen, hepsi bu.

Sağlıcakla.
Emre Cetin
Emre Cetin
Süper Moderatör
Süper Moderatör

- Similar topics